Pracovný pohovor: Otázky pre zamestnávateľa

Stalo sa Vám už na pohovore, že ste zostali úplne zaskočený, keď sa vás pohovorujúci spýtal, či máte aj vy nejaké otázky? Hoci sa taká otázka dáva až na záver, je jedna z najdôležitejších a svojou odpoveďou môžete ovplyvniť potenciálneho zamestnávateľa v rozhodovaní.
Poradíme vám, čo je vhodné sa opýtať a ktoré témy sú naopak tabu
.

Typy otázok
Nedávajte otázky, o ktoré v skutočnosti nemáte záujem (dobrý personalista hneď odhadne otázku pro-forma), alebo na ktoré by ste si mohli nájsť jednoducho odpoveď sami, napríklad na internete. Rovnako sa vyhýbajte otázkam, ktoré sa týkajú platu. To je téma, ktorú by mal začať zamestnávateľ.

Aké sú teda vhodné otázky?

Úspech v práci
Môžete sa napríklad spýtať: „Aké vlastnosti sú dôležité pre úspech na tejto pozícii?“ Táto otázka vám umožní zistiť priority zamestnávateľa a tiež môžete pohotovo reagovať a veľmi stručne povedať aj niečo o sebe práve v súvislosti s týmito vlastnosťami a charakteristikami. Touto otázkou tiež ukážete, že máte záujem byť úspešným zamestnancom.

Pracovný deň
Zistite si , ako vyzerá bežný deň na danej pozícii, aké úlohy a povinností by vás čakali. Odpoveď by nemala byť zopakovanie popisu práce ( ktorý ste si už samozrejme dôkladne prečítali ) , ale informácia o tom, čo typický deň na tejto pozícii obnáša a napríklad s ktorými oddeleniami budete v kontakte, komu budete reportovať a podobne.

Novinky
Položte otázku týkajúcu sa nejakej novinky, ktorú ste sa o danej spoločnosti dočítali alebo o významnom vývoji vo vašom odbore. Dozviete sa, ako zamestnávateľ plánuje reagovať na tento vývoj a zároveň sa ukážete v dobrom svetle, že sa zaujímate o to, čo sa vo vašom odbore deje. Váš záujem musí byť aspoň na pohľad úprimný.

Profesijný rozvoj
Opýtajte sa , aké príležitosti zamestnávateľ ponúka pre profesijný rozvoj zamestnancov. To vám dá predstavu o tom, ako veľmi sa zamestnávateľ sa snaží udržať svojich zamestnancov informovaných o novinkách v ich odbore.

Štýl vedenia a firemná kultúra
Spýtajte sa napríklad: „Môžete popísať váš štýl riadenia a firemnej kultúry?“ Odpoveď na túto otázku vám pomôže určiť , či by ste sa cítiť pohodlne pracovať pre tohto konkrétneho zamestnávateľa . Ak ste tímový hráč a spoločnosť je individualistická, možno to pre vás nebude to pravé.

Hlavné je sa nebáť a ukázať sa ako osobnosť s nepredstieraným, úprimným záujmom o danú pozíciu a zamestnávateľa samotného. Pevný stisk ruky a úsmev na záver je pre vás tá najlepšia vstupenka k novému zamestnávateľovi.

Držíme palce!
Autor článku: Mgr. Renáta Sedminová, Managing Partner, HOTELITY, s.r.o.